Kod Editörü’m Sublime Text

2016 yılından bu vakte kadar kod editörü olarak deneyimlediğim ve kullanımını sürdürebildiğim tek editör Sublime Text oldu.

Bu editörü seçmemin üç temel sebebi var.

Özelleştirilebilir Kısayollar ve Arayüz

Kodlama aşamasında fazladan odaklandığımı fark ettim. Bir çiviyi çakmak veya iğneden ip geçirmek gibi.

Bir fonksiyonu aklımda tasarlama sürem yazma süremin önüne geçtiğinde yazma hızım yükseliyor.

Bu hızlı düşünme ve girdiyi sağlama aşaması öyle kritik bir hal alıyor ki küçük bir donma veya takılma dahi aklınızdaki o kompleks planı zedeleyebilir duruma geliyor.

Belki biraz takıntılı ve öznel bir hal ama ben kendi düşüncelerimden yola çıkmak durumundayım.

Buradaki “takılma” ibaresiyle şunu tarif etmek istiyorum:

<form>
  
  <input class='forminput' name="firstname">
  <input class='forminput' name="lasttname">
  <input class='form-input' name="phone">
  <input class='form-input' name="email">
  <input class='form-input' name="age">
  <input class='form-input' name="city">
  
  <button type="submit">Submit</button>
  
</form>

Örnek: Yukarıdaki Form bloğunu tamamladığımda ilk iki INPUT girişinin class‘larında hata yaptığımı fark ediyorum. Bu hatayı düzeltmek için yapmam gerekenler:

 1. CTRL + F (Aramayı açıyor),
 2. forminput” yazıyorum,
 3. ALT + Enter (Tüm “forminput” bloklarını seçiyor.)
 4. Toplu şekilde düzenliyorum. (multiple selection özelliği)

Bu çok basit gibi görülen fakat mouse kullanımı çok büyük oranda düşüren bir basit kısayol. Bu şu anda bir çok editörde var olabilir.

Multiple Selection Özelliği

Sublime Text’in aynı anda bir çok satırda işlem yapabilme özelliği beni, kullanmaya başladığım ilk zamanlar en çok etkileyen özelliği idi.

Özellikle front-end projelerde döngüsel alanları kodlarken bu özellik ile çalışmak zaman ve hız açısından çok etkileyiciydi.

Sublime Text’in packagecontrol.io üzerinde yayınlanan paketlerine göz attığınızda bahsettiğim özelliklerin çok fazla basit olduğunu düşüneceksiniz. Fakat yıllardır bana en çok hız kazandıran bu küçük özellikler belki de yazılımcılık hayatım boyunca bana maddi kazançtan daha önemli olan bir şey kazandırdı. Zamanı… (fazlasıyla şairane..)

Re-indent Özelliği

Kod hiyerarşisi ve syntaxın önemi, ekiple veya tek çalışırken bariz bir şekilde anlaşılan bir nokta.

Yazdığınız kod yığınının bütününe baktığınızda anlaşılabilir olması, geliştirme aşamasında zihninizi yormaması ve aradığınız blokların bulunabilir derecede belirgin olması çok önemlidir.

Yeni başlayan kişilerin Github’da gezinirken etkilendikleri o düzenli ve belli standartlarda devam eden kod ekranlarını yaratabilmeleri için Sublime Text biraz da olsa yardımcı oluyor.

PSR standartlarını öğrenirken ve uygulamaya çalışırken bir de üstüne üstlük eski editörlerin yardımcı olmadığı indention işlemi gözümüzü korkutuyordu. Fakat Sublime Text’te yıllardır CTRL + Shift + L (özelleştirilmiş kısayol) tuşları ile bu işi hallediyorum.

Özetle

Sublime Text, SFTP ve GIT paketlerinin yanı sıra yukarıdaki küçük özellikleri ile son yıllarda bana yardımcı olan kod editörlerinden herhangi biri.

Öyle ki kısayollarını ve kullandığım temayı dahi özelleştirdiğim, isviçre çakısı gibi işlevli ve yeni başlayanlar için dahi kullanışlı olan bir editör. Profesyoneller ve uzun zamandır proje geliştirenler zaman içerisinde bu araçlar arasında bir tercih yapıyorlar. Fakat yeni başlayan arkadaşlara büyük kolaylıklar sunan bu editöre hakkını teslim etmeden geçemezdim.