Kendi Küçük Veri Madenini Yarat!

Amazon’un, sattığı en pahalı üründen bile çok değer verdiği başka bir ürünü daha var : Kullanıcı Yorumları

Bu ürünü kendisi üretmiyor, işlemiyor ve hatta satamıyor. Peki o zaman bu ürün neden en kıymetli olanı?

Çünkü;

  1. Diğer insanlara bu ürünü neden satın alıp – almamaları konusunda fikir veriyor.
  2. Ürünün fonksiyonlarını ve kalitesini son kullanıcının kendisinden dinleme fırsatı veriyor.
  3. Bu ürünün gelecek vaat edip etmediği hakkında gerçek bir veritabanı yaratıyor.

Siz de aynı benim gibi bir Veri Bilimcisi değilseniz ama yine de veriyi toplamak, işlemek ve kazanca dönüştürmek için neler yapmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız bu yazıyı detaylıca okumanızı öneririm.

Nereden Başlamalıyım?

Öncelikle sizin yönetiminizde olan bir ticaret işinde ürününüzün çeşitliliğini ve kitlenizi tanımak için süreçlerinizi detaylı olarak kaydederek kendi veri madeninizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

  • Örneğin instagram sayfanızda t-shirt sattığınızı düşünelim.
  • Ek olarak e-ticaret sitenizde de aynı ürünleri satışa çıkarttınız.
  • Instagram paylaşımlarınızı çeşitlendirerek her bir paylaşımda ne kadarlık geri dönüşler olduğunu kaydederseniz bu orta vadede size parayla satın alınamayacak bir data yaratır. Peki ama nasıl?

Aşağıdaki örnekte olduğu gibi bir veri tablonuz olduğunu varsayalım.

Örnek bir kayıt oluşturdum. Bu tabloya yüzlerce yorum almayı başardığınızı varsayalım. En basit “potansiyel müşteri kitlesi” analizini yapmış olursunuz.

Hangi şehirlerde, hangi yaş aralığı ve cinsiyete ürün sattığınızı, bu ürünlerin hangilerinin yüksek puanla derecelendirildiğini rahatlıkla analiz edebilirsiniz. Örnekteki veritabanı oldukça basit ve dar alanda bilgi tutuyor. Çok daha geniş içerik tutabilmek için ise iyi bir altyapıya ihtiyacınız var.

Örneğin x ürüne 5 puan veren kullanıcıların göz attıkları diğer ürünleri kayıt altında tutarsanız bu kayıtlarla da daha ayrıntılı kampanyalar oluşturabilirsiniz.

E-ticaret sitemizin veya uygulamamızın kullanıcı hareketlerini nasıl kayıt altında tutabiliriz?

Öncelikle “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmalısınız. Çünkü artık web sitenizi kullanan kişilerin hareketlerini kayıt altında tutmak öncesinde kullanıcıdan izin alınması gereken önemli bir yapıdır.

Ülkemizdeki KVKK Mevzuatını incelemek için tıklayınız: KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU

Bu mevzuata hakim olduktan sonra ise kullandığınız altyapıya uygun şekilde aşağıdaki örnek kayıt işlemlerini yapabilirsiniz;

  • Google Analytics, Yandex Metrica gibi yardımcı araçların izleme kodları ile kullanıcı kitlenizin lokasyonunu, ısı haritasını, giriş yaptıkları zamanı kolayca kayıt altında tutabilirsiniz.
  • Direkt sitenizin içerisine gerekli fonksiyonları ekleyerek hangi kullanıcınızın hangi ürünleri gezdiğini kayıt altında tutabilirsiniz.
  • Kullanıcı Yorumları özelliği ile yazının başında verdiğim “Ürün Geri dönüşleri” veritabanınızı tutmaya başlayabilirsiniz.

Teknik olarak hangi kodları veya eklentileri kullanacağınız ile ilgili detaylı bir makale hazırlayacağım. Fakat önceliği teoriye ve fikir edinmeye vereceğim.

E-ticaret sitenizin altyapısı Opencart veya Woocommerce ise Google’a “woocommerce/opencart user feedback plugin” yazarak kolayca veri madeninizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Unutulmaması gereken en önemli unsur ise şudur: veri cevher ise maden olması için veri miktarının fazla olması gerekir. Veri madeninizin oluşması için uzun bir vakte ihtiyacınız olacaktır.