Hakkımda

Beni tanımlayan en basit birimlerden başlayalım, ben Metehan Türkdönmez.

1996 yılının 5 Eylül’ünde İstanbul’da; işçi bir babanın ve ev hanımı bir annenin ilk çocukları olarak dünyaya geldim. İnandığım en büyük şansım bu ailenin evladı olmaktır.

3 yaşında iken ikinci kattan düşüp şans eseri yaşamaya devam ettim. Çok geçmeden 99 depremini yaşadım ve o yıllara dair görsel olarak hatırladığım tek şey deprem sırasında vitrin camlarının korkunç şekilde sallanmasıydı.

Yazılım Geliştiricisiyim.

İlk bilgisayarıma oyun kurmaya çalışırken -kasanın kapağı olmadığından, yanlışlıkla işlemci fanının güç kablosunu sökmem sebebi ile- bilgisayarım alev aldı. O günden sonra oyunlara olan ilgim azaldı ve o günden sonra da bilgisayar oyunları ile güçlü bir bağım olamadı.
İlk HTML kodumu 11 yaşında yazdım.

Ondört yaşında iken ilk projem threewordsearch.com’u kodladım. Yayınlamadan bir gün önce annem mutfakta beyin krizi geçirerek hastaneye kaldırıldığı için projeyi iki ay geç yayınladım. PHP öğrenmeye bu projeyi yaparken başladığım için her geçen gün hatalarla boğuştum ve sıkılıp kapattım.

TWS projesinden sonra addthemoment.com’u bazı arkadaşlarımdan destek alarak kodladım ve yayınladım. İlk gün 400, ikinci ayında 20.000 üyeye sahip bu sistem; facebook’un “mutlu hissediyor, üzgün hissediyor, X kitabı okuyor, X filmi izliyor” componentinin platformlaşmış haliydi. Fakat facebook bu componentini yayına almadan üç ay önce yayına alınmıştı. Vizyoner olmayan bir çocuk olduğum için, facebook bu özellikleri sistemine eklediği gün üzülerek siteyi kapattım. Hayır kapatmadım, yedeklemeden sildim.

Lisenin zorunlu stajı sayesinde bir ajansta çalışmaya başladım. Lise stajyeri olarak girdiğim bu ajansta, bana güvenerek bir projeyi tarafıma teslim eden Özgür Dinçer sayesinde ilk maaşımı “ücret zorunluluğu olmayan 22 günlük yaz stajında” kazandım. Kendisi ilk patronum değil, karakteristik ve mesleki hayatımda örnek aldığım ilk kişidir.

Liseden mezun olup (Handan Hayrettin Yelkikanat ATL), üniversite sınavına girdiğimde sözel hazırlandığım için İstanbul içerisinde bir okula girmeye hak kazanamadım ve İstanbul’u bir üniversiteyle kıyaslayamayacak kadar çok sevdiğim için Marmara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümüne yatay geçiş yaptım. Üçüncü ayında okulu bırakarak bir arkadaşımla ajans açma girişiminde bulundum. Fakat bu ajans sadece sekiz ay ayakta kalarak gelecek vaadetmedi. Onsekiz yaş için iyi bir deneyim olarak kaldı ve devamında eğitim hayatımı devam ettirmek için okula geri dönme kararı aldım.

Bu karar açık öğretim fikri kafamda canlandığı an bir hobi haline geldi ve “AÖF Yönetim Bilişim Sistemleri” programıyla hobi olarak devam ediyor. AÖF ile eğitim hayatımı idame ettiremeyeceğim için gelen ilk iş teklifine evet diyerek bir turizm firmasının yazılım ekibine dahil oldum. Bir ay kadar basit componenetler kodlayıp, gelen ikinci iş teklifi ile Mezun Group’a geçiş yaptım.

Burada Zend Framework ve Social Engine sistemi ile tanıştım. 19 yaşıma kadar öğrendiğim bilgilerin iki katı kadar bilgiyi sadece basecamp’teki herhangi bir görev için öğrenmem gereken bir ortamdı. Bu şirkette 13 ay kadar çalıştıktan kısa bir süre sonra Aksoy Araştırma firmasının “Eşzamanlı Anket” uygulamasını geliştirmek için iş teklifi aldım.

Aksoy Araştırma şirketinde Eşzamanlı uygulamasını yapmakla beraber, iReflextion adında bir sosyal medya itibar takip aracı geliştirmeye başladım ve Çin Hükümeti için bu araç ile aylık raporlama yapmaya başladık. Akabinde İstanbul Araştırma şirketi ve EDAM bünyesindeki kişiler için de özel projelerde yer aldım.

Aksoy Araştırma şirketindeki geleneksel yöntemleri gördükten sonra araştırma ve istatistik süreçlerini kısaltabilmek adına Big Data ve R language alanlarında da kendimi geliştirmeye başladım.

Araştırma şirketinden ayrılarak bir süre freelance olarak projeler geliştirdim ve şu anda içerisinde bulunduğum çözüm ortaklığı biçiminde çalışma hayatıma başladım. Üç büyük ajans için remote olarak PHP geliştiriciliği ve WordPress uzmanlığı yapmaya başladım.

2019 yılının son çeyreğinde ise şu anda mevcut olarak kurucu ekibinde yer aldığım Qlavye.com takımını oluşturduk.

2020 yılının ilk çeyreğinde remote olarak basework.studio ekibine de back-end developer olarak çözüm ortaklığı yapıyorum.

Genel olarak; program geliştiriciliği yapan, kitap okumayı seven, bass gitar ve home studio ile boş vakitlerini değerlendiren ve blog yazan kimseyim.

En başta insan kalmaya sonrasında mutlu olmaya çalışan; bilimin kudretine inanan, evrendeki yerini bilen ve haddini bilmeye çalışan bir insan oğluyum.

İletişim Bilgilerim

E-posta Adresim: meteturkdonmez@gmail.com
Telefon Numaram: [İhtiyaç dahilinde e-posta ile irtibat kurmanızı tercih ediyorum.]

Twitter: @meterkdnmx
Instagram: @meterkdnmx