Anladığım kadarıyla “Blok Zinciri Nedir?”

Blok zinciri teknolojisinin ne olduğunu anlamak için basit bir anlatım arıyordum. Karşıma soldaki grafik çıktı.

Bu grafikteki maddeleri Türkçeye çevirecek olursak;

  1.  A kişisi B kişisine para transfer etmek istiyor.
  2.  Bu gönderim işlemi, çevrimiçi olarak “blok” biçiminde kodlanıyor.
  3.  Bu blok, ağdaki tüm parçalara gönderiliyor.
  4.  Ağdaki kişiler, bu işlemin geçerli olduğunu onaylıyorlar.
  5.  Onaylanan blok daha sonra zincire ekleniyor, bu da işlemlerin silinmez ve şeffaf bir kaydını sağlıyor.
  6.  A kişisi, B kişisine parayı gönderme işlemini tamamlıyor.

Ve tabii ki bu anlatımın fazlasıyla yüzeysel olması, bana bu konu hakkında genel geçer bir fikir vermenin ötesine geçemiyor.

Konuya açıklık getirmek üzere yazılmış daha geniş kapsamlı makaleleri okudum.

Benim blok zincir teknolojisinden anladığım en muazzam olay şu oldu. İşlem komisyonları, faizler ve benzeri kazançlar karşılığı paramızı koruyan ve tuttuğu parayı işleyen geleneksel bankaların borusu, dijitalize olan para döneminde ötmemeye başlayacak.

Bunu en basit şekilde şöyle anlatabiliriz. Çok değerli olan belgeleri, tapularımızı veya nakit paramızı eskiden sır gibi saklar, bunları koruması için banka, noter gibi otorite kurumlara teslim ederdik. Ve tabii karşılığında koruma-barındırma ücreti öderdik.

Blok zincirinde ise mantığımız şu. Cüzdanımıza eklediğimiz parayı tüm ağa bildiriyoruz. Ağdakiler bunu onaylıyor. Bu sayede neredeyse ağdaki tüm bilgisayarlara bu veri kaydediliyor. Ayrıca cüzdan şifremizi bilmeyen hiç kimse bu veriyi değiştiremiyor. Haliyle iki taraf arasında transfer işlemi yapılırken de, cüzdanınızdan eksilen miktarın, nereye gönderileceğini yazmanız gerekiyor.

Burada maddenin korunumu kanununu destekleyen bir işlem oluşuyor 🙂

Otorite sahibi banka ve noterlerin devri kapanıyor. Şeffaflık ve çoklu kayıt teknolojisinin dönemi başlıyor.

Yukarıdaki video World Economic Forum’un web sitesinde yer alan “Blockchain Nedir?” anlatımı. Giriş için fazlasıyla açıklayıcı bir Blok zinciri anlatımı olmuş.

Blok Zinciri konusunda tavsiye

WE Forum’da yayınlanan bir raporda Blok zinciri için şöyle bir tavsiye yer alıyor. Blockchain teknolojisi ilk adımlarını atarken onu öğreniyoruz. Bu tavsiyeye kulak vermekte fayda var:

Herhangi bir organizasyonda kullanılacak ise blockchain teknolojisi kendi içinde bir amaç olmamalı, belirli amaçlara ulaşmak için kullanılan bir araç olmalıdır.