Amazon, Big Datayı Nasıl Kullanıyor?

Amazon, 19 Eylül 2018 tarihinde Türkiye‘de hizmete açıldı.

Jeff Bezos, amazon.com’u bir kitap dükkanından “her şeyin satıldığı dükkan” formatına çevirirken, “işleri büyütmeliyim” diyerek işe koyulmadı. Aktif olduğu lokasyon o kadar genişlemişti ki “insanlara sonsuz seçenek sunma” fikrinin kitaplar üstünde işe yaradığını gördüğünde bunu genele yaymanın da mantıklı olacağını fark etti.

Aslına bakarsak Bezos alışkanlıkları ölçümlemeyi çok iyi başarmanın yanında, alışveriş yaparken verdiğimiz kararları ve hatta kitap okuma alışkanlıklarımızı dahi değiştirmeyi başardı.

Peki Bezos’un vizyonerliği ile başarı merdivenlerinin haddine ulaşan amazon.com’un bu süreçteki en büyük gücü nereden geliyordu?

Tabi ki kullanıcı deneyimleri ve müşteri yorumlarını bir text olmaktan çıkarıp tavsiye motoru teknolojisine çeviren Big Data’dan!

 

Big Data ve Amazon.com

Amazon bir kitap dükkanı olarak başladığı yolculuğuna, aklınıza gelebilecek her türlü fiziki ürünü, e-kitapları, filmleri ve web servislerini satın alabileceğiniz bir sanal dükkan olarak devam ediyor. Hatta son zamanlarda taze gıda işine girerek süpermarketlere de rakip oldular.

Haliyle bu kadar büyük bir operasyonu yönetmek kadar, kullanmak da “kararsızlık ve huzursuzluk” yaratabiliyor. Aynı ürünün muadillerini satan yüzlerce satıcı, farklı rakamlar ve markalar..

Bernard Marr, bu durumdan bahsederken; “Müşteriler fazla seçenekler arasında kaybolduğunda ultraHD TV için ayırdıkları 2000 dolarlarını, tatile çıkmak için kullanma kararı alabiliyorlar.” diyor.

Büyük bir ürün kataloğuna sahip olmak ne yazık ki dünyanın en büyük dükkanı olmak için yeterli bir parametre değil. Amazon’un en büyük olmasının başka bir sebebi daha var. Amazon hem dünyanın en büyük ürün kataloğunu sağlıyor hem de insanlara ihtiyaçlarını ve arzularını tatmin edecek en iyi satın alma kararını yani İÇGÖRÜ modelini sunuyor.

Amazon, bu içgörü modelini tabii ki müşterilerinin kullanım alışkanlıklarını ve hareketlerini kaydederek nihayetinde işleyerek sağlayabiliyor.

 

Amazon’un tavsiye sistemi nasıl çalışıyor?

Amazon 100 milyon’dan fazla Prime üyeye sahip. Total kullanıcı sayısı ise çeyrek milyardan fazla olarak tahmin ediliyor. Amazon’u, ne kadar çok üyesi olduğundan çok, her bir üyesi hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olduğu ilgilendiriyor.

Alışveriş yapan kullanıcının yaşı, cinsiyeti, tüketim alışkanlıkları, yaşadığı yer, maaş aralığı, mesleği ve daha onlarca meta verisi veritabanında saklanıyor. Bu kullanıcının satın aldığı ürünleri, ona benzeyen diğer üyelerin de satın alabileceğini yüksek olasılık olarak kabul edersek, amazon’da bu bakış açısını kullanarak tavsiye motorunu harekete geçiriyor.

Basit bir örnek verecek olursak, amazon’dan kiraladığınız filmleri izlerken veya kitapları okurken davranışlarımızı (e-kitapta altını çizdiğimiz cümleler, tekrar izlediğimiz sahneler, filmi yarıda kestiğimiz anlar vb.) kaydeden bir big data motoru bize hizmet etmek ve içgörü sunmak için devamlı çalışıyor. Tabii ki bu müşteriye yardımcı olduğu kadar, satıcının da yüzünü güldürüyor. En nihayetinde tavsiye edilebilir olan ürünler, gerçekten bir bilgisayar tarafından diğer kullanıcılara tavsiye ediliyor. Bu muazzam bir siber karar mekanizması.

 

Amazon Türkiye’de!

Tüm bu üst düzey büyük veri kullanımı tabii ki kurulduğu yerin sınırlarını aşalı çok oldu. 19 Eylül 2018 itibari ile de Türkiye’de yayın hayatına başladı. Şimdi bu mekanizmanın yerel olarak e-ticarete ve büyük veriyi anlamaya nasıl yardımcı olacağını göreceğiz.

E-ticaret, bu ülkede sadece sanal dükkanlardan ve geciken kargolardan ibaret vasat bir mekanizmaydı. Bugünden sonra ise rekabet ve bilinç giderek artacak. Türkiye’ye Hoşgeldin Amazon.