Tüm Zamanların Planı

23.12.2021 11:31

Her Kasım-Aralık ayı içinde patlayan ve Şubattan evvel sönen tonlarca hayale yazık ettiğimizi düşünüyorum. Yeni yıl planları yapmak demeyelim artık bu olaya.

Hayal kurarken nasıl bir tabana oturttuğumuz da çok önemli tabii ki.

Yeni yılda zayıflayacağım deyip, yılbaşına kadar fazladan kilo almamak lazım.

Ben uzun zamandır kendimi başlamak için motive ettiğim dil öğrenme konusunu hayatımın büyük bir bölümünde efektif şekilde uygulamaya koydum.

Sadece bir kaç gün içerisinde, bu konuda farkındalık oluşması açısından yaptığım bazı değişikliklerin işe yaradığını görmeye başladım. Özellikle dil konusunda hayatı çevreleyen etmenleri düzenlemek gerekiyor. Dil öğrenmek gibi bir hayaliniz varsa bu tüm zamanlara yayılmış bir plan ile mümkün oluyor.

Enstrüman çalmak da tüm zamanlara yayılarak sonsuza dek gelişebileceğimiz becerilerden biri. Veya yazılım geliştirmek.

Genç yaşların en güzel özelliği fazladan enerjiye sahip olmak. Enerji bir sermaye. Yarın olabilecek her olay karşısında daha az efor tüketmek için bugün kendimizi geliştirebileceğimiz bir gençlik bakiyemiz var. Buna çok fazla inanıyorum.

***

Uzun zamandır teknik kitapların ötesinde okuma yapamıyordum. Kışın gelmesiyle beraber bunun için de bolca zaman bulmaya başladım. Kendime, mevcuttaki okumadıklarım bitmeden, keyfi yeni kitap almama kuralı koydum.

Artı olarak romanlar konusunda gelenekçiliği pek sevmeyen biri olarak hem Türk edebiyatından, hem Rus edebiyatından beslenmeye başladım. İletişimde detaylı dil kullanımını geliştirmek için de bu altın eserleri hatmetmek gerek.

***

2021’in mesleğim konusunda beni bolca eğitmek gibi güzel yanları oldu. Bir çok şey öğrendim, uyguladım ve bu sene el attığım herhangi bir projede sorun yaşamadım. Geçtiğimiz senelerde bazı fireler vermiştim. Bu sene bulunduğum tüm ekiplerde mutlak olarak vasatın altı bir durumla karşı karşıya kalmadık. Çok mutluyum.

***

Sosyal medya konusunda kendimi bulamadığım, tamamen sürü psikolojisiyle hareket ettiğim bir konu olan Instagram kullanımını da sona erdirdim. Hemen Instagram ikonunun olduğu yere de Duolingo uygulamasını aldım. Tüm deploy molalarında Duolingo’dayım. Hemen şuraya da Duolingo Davet linki bırakayım.